Има приблизително 9 основни школи, чиято история датира поне от няколко столетия. Това са истински китайски класически школи.
Ако освен тези основни школи броим също така и техните вариации и подшколи, то ще получим 14 школи. Едни школи се концентрират повече върху външните форми на ландшафта, а другите се опитват да хванат „пулс на Дракона“, използвайки номерология на триграмите, елементите и други фактори (например, „Звезди на Съдбата“). Те се отнасят към „Компасни школи“ или „лици“.
Основни школи на Фъншуей:
1. Школа „Сан Хъ“ (3 Хармонии). Това е основната Школа на Формите. Тя се нарича също така „синшъ“ или „луан доу“. Тази школа учи да използваме планините и вените на дракона за привличане на Ци, а също така формулите на Водния Дракон за спазване и натрупване на Ци.
Следващите Школи често се наричат „лици“ или модели на Ци, или Компасни Школи на Фън Шуей:
2. Школа Багуа (8 триграми) разглежда 8 триграми и тяхната връзка с петте елемента и осемте посоки.
3. Школа У Син (5 Елемента). Занимава се с цикли на пораждане и разрушение на елементи.
4. Школа „Ци Мън Дун Дзя“ (Тайнствените Вратата и Скритото Време). Западни хора започват да я изучават едва сега. Тази школа е базирана на 8-те Врати и 9-те Двореца.
5. Школа „Суан Кун Да Гуа“ (Хексаграма на Тъмния Дворец). Използва 64 хексаграми, които са изобразени на компаса Луопан. Друго название: „Тиенгуа“. Суан Кун често се превежда „Тайнствена Пустота“, но смисъл на този израз е по-близък към „Тъмния Дворец“. Тъмният Дворец е, разбира се, Дворец на Полярната звезда, окръг която пътуват 9 Летящи Звезди.
6. Школа „Сюен Кун Фей Син“ (Летящата Звезда на Тъмния Дворец). Станала популярна от скоро време система „Летящите звезди” е част от именно тази Школа — „Сюен Кун“. Школа „Сюен Кун“ често наричат като „Юенкун“, за да подчертаят нейната връзка с Циклите и Дворците. По-подробно…
7. Школа Ба Джай (8 Двореца). Съгласно постулати на тази школа дом или офис се дели на 8-те постоянни сектора според компасни направления, които са свързани с багуа.
8. Школа „Дзъуей Доушу“ (Пурпурна Звезда). Това е форма на китайска астрология (която много се отличава от астрология на 4 Стълба). Тя използва Лицева и Планинска посоки на дома и няколко стотини звезди на съдбата.
9. Школа „Фан Гуа“ (Превръщането на триграми) разглежда взаимоотношенията между планините и водата и използва превръщането на едни триграми в други чрез последователна промяна на линии.
10. Китайската астрология „Мингуа“ (Гуа на живота) или „Бадзъ“ (8 йероглифа или Четири Стълба на Съдбата) е по-скоро астрология на личност, отколкото Фън-шуей, обаче може да се използва в работа заедно с Фъншуей.
Най-вероятно е, че съществуват и други Школи на класическия Фън Шуей, които не са посочени в този списък. Той не е окончателен и може се попълва. Но, всъщност, всяка школа се обръща към един от тези методи, преценявайки Фъншуей на всяко място.
Освен горепосочените школи в последните 20-30 години се появиха:
* Школа на „Осемте жизнени стремежи“, която дели дом на 8 зони с фиксирани качества (богатство, кариера…);
* Секта „Черна Шапка“, популяризирана в САЩ от Томас Лин Юн от 1986 година. Тази школа е базирана на много опростена версия на „Осемте жизнени стремежи“.
Възможно е да се срещнете с още много „школи“, появили се и разпространили се в книгите в последното време. Това е „вътрешен Фън Шуей“, „пирамидална школа на Фъншуей“, „интуитивен Фън-шуей“ и така нататък до без край. Всеки човек, базирайки се на жизнения си опит и знания във всяка област, може да създаде своя „школа Фън Шуей“ и да я нарече с името на способности, които има.
Същият текст е и в Международния форум на Алексей Скобликов – кой е истинският му автор?
Разбира се, че Алексей и компания, нали точно затова има препратка?
Голяма част от материалите в този сайт са събрани из българското интернет пространство на принципа на допринасяне в разбирнето за Китай, естетика и значимост. Но задължително е указан авторът и сайтът, от който статията е копирана, за да няма никакви съмнения. Статиите, подписани с Яна Шишкова принадлежат на мен, но ползват условията на Криейтив Комънс лиценз, което се вижда в средата най-долу на сайта.
Приятно четене!
Извинете, но линка, който е под статията не може да бъде намерен. Възможно ли ще е някои да изпрати тук друг линк към същия сайт.
Благодаря!