Яна ШИШКОВА
Отдавна не съм писала в блога, защото буквално бяхме заляти от най-различни събития и дейности, свързани с китайската култура. Долуизброените събития съвсем не изчерпват изливащия се творчески ентусиазъм в китаистичните ни среди. Щастлива съм, че доживях да видя на практика претворен китайския лозунг „Нека цъфтят сто цветя, нека се състезават сто мисловни школи“!
Китайски езиков мост
За всички нас, които преподаваме в училища и университети китайски език, най-важното събитие в годината е Китайският езиков мост. Това е състезание, което се прави първо на равнище образователна институция, после най-добрите се състезават в националните кръгове, а първите три места заминават в Китай да се състезават на международно равнище.
Китайският езиков мост за ученици и студенти се проведе на 25 и 26.04 във Велико Търново със съдействието на Посолството на КНР и Институт Конфуций – ВТУ. Г-жа Искра Мандова, директор на Институт Конфуций-ВТУ, се бе погрижила за комфорта на участниците. Състезанието за пръв път бе подготвено с точкова система на оценяване за всеки компонент – тест, реч, талант.
Сред учениците спечелиха изключително добре подготвените възпитаници на Рени Христова от русенското СОУ „Васил Левски“, които излъчиха златен медалист (Виктория Тодорова- 10б клас) и бронзов медалист (Берна Якубова – 10б), сребърен медал взе Джан Бинчън от 18 СОУ, София, бронзов – нашата гордост Ксения Лебедева от 9 Г, 138 СОУ, София.
Пожелаваме на националния ни отбор изключителни успехи на международното състезание!
При студентите златен медал спечели Снeжaнa Стaнилoвa oт ВTУ, III курс в cпeциaлнocт “Рycки и китaйcки eзик”, сребърен спечели Донка Христова от СУ, IV курс специалност „Китаистика“. Успех и на тях!
Нови книги
На 05.05 в зала Конферентна в Ректората на СУ бе представена книгата „Китай: Социално-икономическо развитие от древността до наши дни“ с автори проф. Нако Стефанов, ръководител катедра Китаистика и Японистика, и г-жа Аксиния Колева, директор на Институт Конфуций-София от българска страна.
Книгата е подарък за всички, изучаващи китайски език и култура и по изключително интересен начин представя фактите, довели до т. нар. китайско икономическо чудо.
Друга дългоочаквана книга видя своя първи том на български език. Преводачът китаист и богослов Петко Хинов, след три години титаничен труд, успя да представи красотата на един от четирите велики китайски романи на всички времена – „Сън в алени покои“ на Цао Сюецин. Добро представяне може да прочетете в Актуално. Откъс от книгата тук. и тук.
Китайско кино
Дни на китайското кино се проведоха във ВТУ в периода 5-15 май. В програмата бяха представени филмите „Опасни връзки“, „Конфуций“, „Мулан“, „Цветовете на войната“, „Обратно в 1942-ра“ и „Беловласата вещица от Лунното царство“. Дните бяха открити с лекция на доц. д-р Андроника Мартонова, сектор Екранни изкуства – ИИИзк, БАН.
Клуб „Приятели на китайската стена”
На 20 февруари от 17:30 часа в Огледалната зала на Софийския университет бе официално открит новосъздаденият клуб „Приятели на китайската стена” към Институт Конфуций – София. Членовете на „Приятели на китайската стена” ще имат възможност да посещават и участват в специализирани лекции и семинари с фокус върху Великата китайска стена, а сред планираните събития са изложби с фотографии, откриване на информационна рубрика към сайта и други. Ръководител на клуба е ас. Евелина Хайн, преподавател в секция “Китаистика” на СУ.
Откриването бе отбелязано с конкурси за есе и рисунка „Китайската стена – вчера, днес и утре”. Двата конкурса се проведоха в национален мащаб и събраха над 300 участници от цялата страна. Списък на наградените за есе.. Списък на наградените за рисунка.
Предстоящи събития
18.05 – турнир по тенис на маса между учениците от китайските паралелки на 138мо, 18то и 51во СОУ, място: 51во СОУ, време: 09.30 часа.
19.05. – тържествен концерт по повод Деня на славянската писменост на китайските паралелки от трите софийски училища с преподаване на китайски език; място – ЦИЕК, ет. 3; време – 18.30 часа.
Институт Конфуций – София към СУ „Св. Климент Охридски” има удоволствието да покани своята публика в Третата международна научна конференция „Пътят на коприната”, която ще се проведе на 04 – 05 юни 2015 г. в гр. София.
Публикациите, подписани от Яна Шишкова, ползват условията на
Криейтив Комънс лиценз.
Всички останали принадлежат на техните автори!