С $ 150 000 от Китай в Търново правят институт“Конфуций”

Дългоочакваното събитие се случи!

Сърдечни поздрави за колегите от Търново! Да им е на добър час и да развиват още по-голяма дейност

Ректорът на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ проф. дпн Пламен Легкоступ и гл.ас. Искра Мандова, преподавател по китайски език и ръководител на Центъра по китайски език и култура, посетиха Китайската народна република. Целта на визитата от 24 до 31 март бе подписване на двустранен договор за сътрудничество с Китайския университет по геонауки в гр. Ухан и сключване на споразумение с централата на Ханбан/Институт „Конфуций“ за създаване на Институт „Конфуций“ във Великотърновския университет.

Китайският университет по геонауки в Ухан е основан през 1975 г. и има 22 факултета и отдела, сред които филологически, стопански, юридически, педагогически, факултет по геонауки, по международни отношения, по изобразително изкуство, литертура, философия и др. В него работят над 20 академици, 349 професори и 586 доценти, които обучават над 44 400 студенти и повече от 20 000 чуждестранни студенти в 62 бакалавърски и 118 магистърски програми. Библиотечният фонд се състои от над 820 000 тома китайска и чуждоезична литература, а общата площ на университета е над 1,13 млн м², върху която са разположени три кампуса.  В момента се строят 6 нови 20-етажни сгради, които ще се използват за студентски общежития и преподавателски жилища.

Договорът за двустранно сътрудничество бе подписан от проф. Уан Йенсин, президент на университета в Ухан и проф. дпн Пламен Легкоступ на 25 март, а на следващия ден се състоя работна среща с участието на зам.-ректора – проф. Тан Хуеймин, деканите на всички факултети и представители на администрацията. Бяха обсъдени бъдещата съвместна дейност и предстоящи проекти, както и създаването на Институт „Конфуций“ във Великотърновския университет.

На 28 март в централната сграда на Ханбан в Пекин се състоя официална среща с д-р Сю Лин – генерален директор на Ханбан, президент на централата на Институт „Конфуций“, зам.-министър на образованието и съветник в Държавния съвет на Китайската народна република.

Държавната организация за разпространение на китайския език и култура в чужбина (Ханбан) е създадена през 1987 г. Нейна основна дейност е осигуряването на учебни пособия, изпращането на китайски лектори и финансиране на изучаването на китайски език и култура по света. Основен проект на Ханбан са Институтите „Конфуций“, подобни на Гьоте институт и Алианс Франсез. В ръководството на Ханбан влизат представители на 12 министерства и комитети на китайската държава, сред които Министерството на образованието, Министерството на финансите, Министерството на външните работи, Министерството на културата, Министерството на търговията, Канцеларията на Държавния съвет и др.

Двамата ректори представиха идеята и защитиха обоснованото предложение за създаването на Институт „Конфуций“ във Великотърновския университет. В дискусията участваха още представителите на двата университета, зам.-директора на Ханбан и директорите на финансовия и европейския отдел на Институт „Конфуций“. След обсъждането г-жа Сю Лин взе решение за създаване на Институт „Конфуций“ във Великотърновския университет, който ще бъде вторият институт в България и 359-ят в света. На официална церемония в актовата зала на Ханбан договорът бе подписан от д-р Сю и проф. Легкоступ.

Само за откриването на Институт „Конфуций“ Ханбан осигурява начален фонд от 150 000 щатски долара и 3000 тома учебна и научна литература.

!

 

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>