2004-06-16
Опростяването на йероглифите всъщност следва историческото развитие на част от йероглифите, което никога не е прекъсвало. Особености на този процес са “налагането на популярната употреба”, а също така и налагане на постепенно възприетите и формираните от хората йероглифи в процеса на дългата им употреба.
В съвремеността, с надигането на демократичната революция, необходимостта от опростяване на йероглифите непрекъснато нараства и се превръща в социална тенденция. Първи изказва идеята за въвеждане на опростени форми на йероглифите педагогът Лу Гуейкуей, през 1909 г. в “Педагогическо списание” той публикува статия, озаглавена “В общото образование трябва да се въведат народните форми на йероглифите”.
След “У Съ” (Движението 4 май), огромни заслуги за опростяването на йероглифите има ученият Циен Сюентун. През 1922г. той, заедно с Лу Дзи, Ли Дзинси и Ян Шуда, публикува “План за намаляване на броя на чертиците на йероглифите в употреба”, в който пропагандират за това, опростените форми, които в миналото са се използвали само в общуването между обикновените хора, да се стандартизират и да се използват във всички официални книжни стилове. Предложеният план бил възприет и имал голям социален отзвук.
През 1932г. тогавашното Министерство на образованието обнародва “Речник на най-често използваните думи в стандартния език”. През 1934г. Циен Сюентун се заема с изготвянето на чернова на “Списък на опростените форми на йероглифите”, в който са включени 2400 йероглифа.
През 1935г. отделът по образованието на Нанкинското правителство публикува “Първият списък на съкратените форми на йероглифите”. А в историята на китайското образование, публикуването на съкратени форми на йероглифите от правителството е акт с огромно значение. Същевременно и Лу Дзи издава “Речник със съкратените форми на йероглифите”, “Списък с най-често употребяваните опростени йероглифи”, “Списък на опростените йероглифи” и др.
През 1949г., когато е провъзгласена Китайската народна република, делото за опростяването на йероглифите получава и вниманието на правителството, навлиза във време на създаване на организации, събиране на ръководни кадри, подреждане и публикуване.
През 1950г. отделът по образованието на Централното народно правителство съставя “Регистър на най-често употребяваните опростени йероглифи”. През 1951г. Подготвителната комисия на Китайския комитет за реформиране и изследване на писмеността съставя “Първия сборник с опростени йероглифи”, в който са включени 555 йероглифа. През 1954г. Китайският комитет за реформиране и изследване на писмеността съставя “План за опростяване на йероглифите (проект)”. На 31 януари 1956г. във вестник “Жънмин жъбао” официално е публикуван “Планът за опростяване на йероглифите”.
През 1964г. е издаден “Общ списък на опростените йероглифи”, който включва 2261 йероглифа с пълни форми и 2235 йероглифа с опростени форми. До онзи момент е изминал половин век от началото на движението за опростяване на формите на йероглифите, едва тогава опростяването постига реални резултати.
Публикациите, подписани от Яна Шишкова, ползват условията на
Криейтив Комънс лиценз.
Всички останали принадлежат на техните автори!