ВСИЧКО ЗА КИТАЙ

中国大观园

от Яна Шишкова и приятели на Китай

юли 4, 2019

България и Китай се договориха за стратегическо партньорство

в категория БЪЛГАРО-КИТАЙСКИ ОТНОШЕНИЯ

Президентът Румен Радев се срещна с китайския си колега Си Дзинпин

Президентите Румен Радев и Си Дзинпин се договориха на среща в Пекин за издигане на двустранните отношения между България и Китай на ниво стратегическо партньорство. Българският президент е на държавно посещение в Китай от 1 до 5 юли по покана на своя китайски колега.<more>

България приема инициативите „Един пояс, един път“ и „17+1“ не само като проекти за транспортна свързаност, а като инвестиция в бъдещето и просперитета на държавите, които участват в тях, заяви Румен Радев. Българският президент даде висока оценка на постигнатото от китайската държава през последните десетилетия по отношение на повишаването на стандарта на живот, борбата с бедността и създаването на възможности за развитие на китайските граждани.

Двамата президенти бяха единодушни, че стратегическото разположение на България като една от „вратите“ на инвеститорите към ЕС и общия европейски пазар налага много по-активно използване на възможностите на българската транспортна инфраструктура – летища, железопътни връзки, пристанища, автомагистрали.

„Най-краткият търговски маршрут е и най-евтин“, заяви Румен Радев и добави, че страната ни има потенциал да се утвърди като логистичен център в Югоизточна Европа за пренос на стоки от Азия към Европа и вече има заявен инвеститорски интерес от водещи в света компании в тази област. Откриването на директна авиолиния между двете държави е ключово условие за улесняване на диалога и насърчаване на взаимните инвестиции, търговията, туризма, както и обмена в образованието, науката и културата, подчерта още българският президент.

Си Дзинпин заяви, че авиокомпаниите се стремят да постигнат максимални печалби, но на държавно ниво трябва да бъде създадена рамка, която да отговори на новия характер на двустранните отношения, и откриването на пряка авиолиния е естествена стъпка в тази насока. Китайският президент увери, че ще даде незабавни указания за пристъпване към консултации между съответните компетентни институции от двете държави с цел ускоряване на този процес. Създаването на българо-китайски център за научно-технически изследвания и иновации в София с подкрепата на китайски компании, който да насърчи трансфера на технологии и знания между Европа и Китай и да създаде нова среда за повишаване на конкурентоспособността на икономиките на двете държави, също беше във фокуса на срещата на държавните глави. Си Дзинпин изрази интереса на Китай към проекта и призова за повече информация за областите, в които центърът ще фокусира своята дейност.

Румен Радев и Си Дзинпин обсъдиха откриването на клон на китайска банка в България, който следва да стимулира дейността на китайските инвеститори и реализацията на проекти от взаимен интерес. По думите на българския президент, двете държави следва да разширят партньорството си в сферата на финансовите технологии, в които българските компании имат водещи позиции по отношение на финансовите трансакции, финансовия контрол и банковата сигурност.

Съществувалият повече от две години проблем с изпълнението на изискванията за внос на селскостопанска продукция в Китай от български фирми-износителки на млечни продукти беше поставен на срещата от Румен Радев, който получи уверение от Си Дзинпин, че въпросът ще бъде разрешен. Четирите фирми, които са били засегнати, вече са в списъка на Китайските митници за компаниите, които имат разрешение за осъществяване на такъв внос.

Си Дзинпин изрази интереса на китайската страна и за последващо разширяване на вноса на храни и напитки от България.

Румен Радев благодари на своя китайски колега за увеличаването на броя на стипендиите за младите българи, които избират да завършат висшето си образование в Китай. Българският президент открои и отличните условия, които предлагат българските висши училища за чуждестранни студенти както по отношение на студентските такси, така и на качеството на образованието, което е признато в Европейския съюз.

В Пекин българският държавен глава и негова съпруга бяха посрещнати с официална церемония на източния площад пред Великата зала на народите. По-рано през деня президентът Румен Радев проведе срещи с председателя на Постоянния комитет на Общокитайското събрание на народните представители Ли Джаншу, с представители на държавните и политическите институции, отдаде почит и положи венец на мемориала на народните герои на площада „Тиен-анмън“.

Economy.bg

https://www.economy.bg/bulgaria/view/35627/Bylgariya-i-Kitaj-se-dogovoriha-za-strategichesko-partnjorstvo?fbclid=IwAR3V3FKpSr_cNig5G_F49Sy6xZG-C01EjkKaqn0OoBgBvxSJLNZGGYmfvTc

юни 14, 2019

Между Пловдивския университет и Северния китайски университет за наука и технологии бе подписан договор за финансиране на редица научни проекти

в категория БЪЛГАРО-КИТАЙСКИ ОТНОШЕНИЯ

Васил Динев

Пловдив24бг

Фонд „Научни изследвания“ (ФНИ) съобщава, че в заседателната зала на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ вчера бяха подписани договорите за финансиране на изследователски проекти по Програма за научно и технологично сътрудничество между България и Китайската народна република.

Събитието, на което присъстваха членовете на Изпълнителния съвет на ФНИ, откри проф. дмн Николай Лазаров, председател на Изпълнителния съвет на ФНИ. Официални гости на събитието бяха Карина Ангелиева, заместник-министър на образованието и науката, Н. Пр. Дун Сяодзюн, посланик на КНР в България и Иван Тотев, кмет на Пловдив. Одобрените за финансиране проекти са: – „Разработване на многосервизна облачнобазирана IoT оперативна платформа с общо предназначение (EMULSION)“ с ръководител проф. Иван Ганчев от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и проф. Дзи Джанлин (Ji Zhanlin) от North China University of Science and Technology; Основната научноизследователска дейност по този проект ще бъде насочена към разработване на платформа от ново поколение (от хоризонтален тип) в областта на Интернет на Нещата (IoT) заедно с нови модели и техники за ефективно предоставяне на услуги главно в IoT подобластите „интелигентно опазване на околната среда“ и „интелигентно здравеопазване“.

Платформата ще бъде в състояние да предоставя силно контекстуализирани и персонализирани услуги, достъпни чрез всякакъв тип мобилни устройства през хетерогенни по вид безжични мрежи. Винаги, по всяко време, навсякъде и по най-добрия начин, отчитайки текущия мрежов контекст, контекста на услугата и предпочитанията на потребителите. Чрез използване на разпределени техники за обработка на големи масиви от данни (в облачна среда) платформата ще конвертира „суровите“ сензорни данни, получени от физичния свят и от дейностите на потребителите с услугите, в действителна аналитична информация, която ще бъде използвана за про-активно препоръчване на най-добрите инстанции на услуги (например формиране на най-добър маршрут за придвижване с цел избягване на замърсени в момента райони, представляващи риск за здравето), приложими за и съобразени с всеки отделен потребител в съответсвие с ABC&S комуникационната парадигма за винаги най-добра свързаност и най-добро обслужване.

Ще бъдат разработени нови компютърни алгоритми, софтуерни решения и мобилни приложения, гарантиращи най-добро качество на възприемане на IoT услуги от страна на потребителите. На базата на платформата ще бъдат проектирани, тествани и демонстрирани две пилотни IoT системи:

1. Интелигентна система за контрол на качеството на въздуха (AQI) – за предоставяне на AQI данни („на живо“), допълнени от прогнозираща измененията информация, като вход към другата пилотна система, заедно със съответно мобилно приложение за планиране на маршрути за пациенти с различни здравословни проблеми с минимален риск за тяхното здраве;

2. Интелигентна система за повсеместно здравеопазване (uHealth) – за предоставяне на здравни услуги на различни категории пациенти. – „Устойчивото управление на неприятели и болести в ябълкови градини в България и Китай на базата на прецизни екологични методи за контрол“ с ръководител проф. Вили Харизанова от Аграрен университет – Пловдив и доц. д-р Ту Хунтао (Tu Hongtao), от Zhengzhou Fruit Research Institute.

Проектът бе представен от доц. д-р Сава Табаков от Аграрен университет – Пловдив. Проектът е в тематично направление „Устойчиво земеделие“, като и двете институции – от България и от Китайската народна република имат богати традиции и научен потенциал за провеждане на научни изследвания на най-високо ниво. Избраната тема е продиктувана от важността на ябълката като култура в България и в Китай, който е най-големият производител на ябълки в света.

Нарастващата обществена загриженост за ролята на пестицидите и потенциално вредния им ефект върху човешкото здраве, полезната фауна, дивите животни, подпочвените води, и като цяло върху околната среда, налага търсене на алтернативни нискорискови средства за контрол на болестите и неприятелите по ябълката и прецизни методи за прогнозиране на развитието им. Колективът в състав проф. Р. Андреев, проф. В. Ангелова, доц. С. Табаков, доц. А. Стоева, доц. Д. Гънчев, доц. Л. Колева и гл. ас. М. Мохамедова има опит в научната област и предишни изследвания по проблема.

Планираните опити в основната си част ще бъдат проведени в експерименталните полета на Аграрен университет-Пловдив в специално създадени насаждения от ябълки с нови за страната устойчиви на болести сортове, както и в научните лаборатории на включените катедри. Очакваните резултати ще дадат възможност за разработване на оптимизирана технология за управление на болести и неприятели при интегрирано и биологично производство на ябълки, на базата на прецизни екологични методи, адаптирана за условията на двете страни.

септември 13, 2018

10-годишната Краси победи китайските си съученици. На родния им език!

в категория БЪЛГАРО-КИТАЙСКИ ОТНОШЕНИЯ, ОБРАЗОВАНИЕ

УСПЕЛИТЕ
Автор: Гергана Ватова

Красиана е на 10 години. Нейният роден град е Велико Търново, но заради работата на семейството си се мести в Пекин, където живее за период от една година. На тестовете по китайски език българското момиче изкарва максимален брой точки. С тези резултати тя води пред останалите си съученици, за които китайският е майчин език.

Първият тест на момичето е само няколко месеца след сблъсъка ѝ с китайските йероглифи. На него тя изкарва 99,5 от 100 възможни точки. На годишния тест отново постига зашеметяващи резултати – 91 точки. Това я прави не само единствената чужденка, но и момичето с най-висок резултат в класа си.

За усилията, които е положила, и постигнатите резултати, нашенката получава награда от училището и предложение да се снима в реклама, която ще представя онлайн приложение, чиято функция е изучаване на китайски език.

Освен с учене на китайски език Краси е била ангажирана да изучава предмети от учебната програма на България, за да може да държи нужните изпити и да продължи в един клас със съучениците, които е оставила тук.

Днес Краси е щастлива, че е в България, макар да усеща липсата на Китай. От него е взела неповторими изживявания, частицата от стриктната учебна система и възможността да разговаря съвсем спокойно на диалектa, който се говори в Пекин.

юли 6, 2018

Договорът за Летище Пловдив зацикли

в категория Бизнес, БЪЛГАРО-КИТАЙСКИ ОТНОШЕНИЯ

В-к Марица

Очаквам реални договори за внос на китайско хибридно просо и електромобили

Кръстьо Белев е пловдивчанин, бизнесмен, китаист, който над 30 години учи, живее и работи в Поднебесната империя. Пряк участник в подготовката на последните две държавни посещения на български президенти в Китай и в повечето срещи на върха във формат „16 + 1“. Съучредител и представител в Пекин на Българско-китайската асоциация за бизнес развитие.

„16 плюс 1”, чиято Седма среща на върха започва в София, е инициатива на китайското правителство за сътрудничество със страните от Централна и Източна Европа в областта на инвестиции, транспорт, финанси, наука, образование и култура. Във форума ще участват и двамата премиери – Ли Къцян и Бойко Борисов. (още…)

Китайска онлайн платформа стъпва в България

в категория Бизнес, БЪЛГАРО-КИТАЙСКИ ОТНОШЕНИЯ

В-к Марица

България има големи шансове да се превърне в туристическа дестинация по новия Път на коприната – китайската инициатива „Един пояс, един път“. Това посочи Ирина Белева, генерален консул на България в Шанхай (2011-2015), съучредител и старши съветник в Българо-китайската асоциация за бизнес развитие, по време на провелия се на 18 и 19 май 2018 г. във Фестивален и конгресен център (ФКЦ), Варна, Българо-китайски форум „Международни клъстерни политики“ (BCF 2018).

Събитието, на което участваха над 50 фирми, клъстери и образователни институции, бе организирано от Институт „Конфуций“ при Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ и „Черноморски клъстер Иновации и развитие“ с подкрепата на „Клъстер за информационно осигуряване на Черноморския туристически бизнес“ и Консултантски клъстер Веритас. (още…)

май 18, 2018

Българо-китайски форум събира над 50 фирми, клъстери и образователни институции във Варна

в категория БЪЛГАРО-КИТАЙСКИ ОТНОШЕНИЯ

VARNAUTRE.BG

В рамките на събитието ще бъдат представени изпълнения на китайски танци и презентации на бойни изкуства
Над 50 фирми, клъстери и образователни институции са се регистрирали за участие в първия по рода си българо-китайски форум „Международни клъстерни политики“ (BCF 2018), който ще се проведе на 18 и 19 май 2018 г. във Фестивален и конгресен център (ФКЦ), Варна. Събитието е организирано от Институт „Конфуций“ при Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ и „Черноморски клъстер Иновации и развитие“ с подкрепата на „Клъстер за информационно осигуряване на Черноморския туристически бизнес“ и Консултантски клъстер Веритас. Форумът е под егидата на Областния управител на област Варна г-н Стоян Пасев.

Сред официалните гости са проф. Ли, директор на Институт „Конфуций“ в гр. Бон, Германия и зам.-декан на Бизнес училището към Университета по чужди езици и култура в Пекин и проф. Хуан Маню, Ръководител на катедра по търговия в Бизнес училището по мениджмънт в Университета по икономика и право, гр. Ухан. Г-н Наско Рафаилов, председател на Инициативния комитет на форума, посочи, че в пленарната сесия на 18 май ще бъдат представени добри практики на сътрудничество между български и китайски фирми.

Ирина Белева, генерален консул на България в Шанхай (2011-2015), съучредител и старши съветник в Българо-китайската асоциация за бизнес развитие, икономист, китаист и дипломат, ще конкретизира защо Пловдив се превърна в сърцето, центъра на българо-китайските отношения. Иван Тодоров, председател на УС на „Български център за развитие, инвестиции и туризъм с Китай“ ще разкаже за „китайската приказка“ на родопското село Момчиловци. (още…)

октомври 15, 2017

Институт „Конфуций” при ВТУ празнува пет дни петгодишния си рожден ден

в категория БЪЛГАРО-КИТАЙСКИ ОТНОШЕНИЯ, ОБРАЗОВАНИЕ

Радио Велико Търново
С богата културна, кулинарна и образователна програма Институт „Конфуций” при Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий” ще отбележи своя пети рожден ден. Петдневен празник подготвят организаторите, а събитията стартират от 16 часа на 10 октомври – датата на основаването на Института. Тогава ще бъдат открити две изложби.

Едната от тях е фотографска, а целта й е да илюстрира дейността на института през годините. Втората експозиция е посветена на китайския зодиак, а символите е него ще бъдат изработени от вълна.

Празникът на 10 октомври ще продължи с прожекция на филма „Конфуций” и работилница на китайски занаяти – китайски възли, изработване на гривни от копринени конци, китайски облекла и калиграфия. Голямата изненада е презентацията на китайска кухня, а посетителите ще имат възможността да опитат две от най-традиционните китайски ястия. (още…)

октомври 5, 2017

Седмица на Институт Конфуций-София

в категория БЪЛГАРО-КИТАЙСКИ ОТНОШЕНИЯ, СПРАВОЧНИК

Скъпи приятели,

Институт Конфуций-София ни кани на поредица от лекции, свързани със Седмицата на Институт Конфуций. Добре сте дошли!

22195619_1761924210549203_7927536101504725169_n

септември 2, 2017

China, майна

в категория БЪЛГАРО-КИТАЙСКИ ОТНОШЕНИЯ

Цветелина Белутова

КАПИТАЛ
Китайският авиационен конгломерат HNA Group даде по-висока оферта за концесията на летище Пловдив от местния консорциум между ПИМК и „Тракия икономическа зона“

Китайските инвестиции в България са малко като Дядо Коледа. Изписват се много желания, чакат се дълго и хората, като пораснат малко, спират да вярват, че съществуват. Все пак чудеса стават и скоро може и летящата шейна на китайските капитали да кацне… на летище Пловдив.

За 35-годишната концесия на съоръжението бяха подадени три оферти. Тази на консорциума „Силк роуд Пловдив еърпорт“, воден от швейцареца Урс Майстерханс, не беше допусната до отваряне от комисията на Министерството на транспорта. На финалната права останаха два кандидата – китайският конгломерат HNA Group и пловдивското обединение „Консорциум Летище Пловдив“, съставено от „Тракия икономическа зона“ и автотранспортната ПИМК. (още…)

Creative Commons License
Публикациите, подписани от Яна Шишкова, ползват условията на Криейтив Комънс лиценз.
Всички останали принадлежат на техните автори!

krasota

Търсене:

Категории:

bodypaint

Навигация:

Учете китайски в 138-мо СОУ

Учи в Китай! Виж как.