ВСИЧКО ЗА КИТАЙ

中国大观园

от Яна Шишкова и приятели на Китай

юни 6, 2013

Разделиха Китай на области според цените на булките

в категория Бит, традиции и обичаи

Оказва се, че, за да се ожениш в Китай съвсем не е важно само да си влюбен. Цената на булките варира в зависимост от региона и за целта е публикувана карта в социалната мрежа Sina, съобщава вестник China Daily .

Според тази карта страната е разделена на пет зони според стойността на булките (пари или имущество, които младоженецът трябва да покаже) и е изготвена на базата на 300 конкретни примера.

Първо място в списъка зае източният мегаполис Шанхай, където средният размер на изискваното притежание е не по-малко от 1 милион юана плюс апартамент в добавка.

Чунцин пък е в дъното на списъка, в който има семейства, които дори плащат, за да омъжат дъщерите си. В резултат на това, много интернет потребители в Китай се оплакват, че не могат да си позволят да се оженят, а други затъват в дългове, за да се задомят. (още…)

февруари 21, 2013

Образы маскулинности-фемининности и супружеских отношений в традиционном Китае

в категория Бит, традиции и обичаи, ИЗТОЧНИЦИ НА РУСКИ ЕЗИК

А. А. Маслов

Особый характер культурной традиции Китая предполагал достижение гармонии внутренней природы человека и ее реализацию путем включения индивида, равно как и всех явлений обыденной жизни, в общий космогонический цикл. Понятия «мужского» и «женского» в связи с этим рассматривались не как результат физиологической дифференциации полов, а как продукт объективации высших сакральных сил в бытийной реальности.

Маскулинность-фемининность в этом контексте можно рассматривать в качестве одного из аспектов деятельности противоположных и взаимодополняющих начал: Ян — мужского, светлого, активного и Инь — женского, темного, пассивного, Все вещи и явления внешнего мира — суть взаимопроникновение и взаимодействие этих двух сакральных начал, взаимоотрицание которых происходит через взаимодополнение. Как следствие этого мужское и женское в традиционном Китае не могло представлять собой в полном смысле антиномию, а было двумя одинаково важными сторонами единого целого. (още…)

януари 3, 2013

„Да се ожениш за булка от Дзиндзян е по-добре, отколкото да обереш банка“

в категория Бит, традиции и обичаи, ЛЮБОПИТНО

Китайският производител на плочи за кухни и бани У Дуанбяо омъжи дъщеря си със зестра над 1 милиард юана (100 милиона британски лири), съобщи в. „Дейли телеграф“.

Сред даровете имало четири кутии злато, които щастливият баща поставил на леглото на младоженката, още Порше и Мерцедес, вързани с червени панделки.

Щедростта му обаче не свършила с това

Той открил сметка с начална сума 20 милиона юана и прехвърлил акции от компанията си Fujian Wanli Group на дъщерята, която вече е член управителния съвет в компанията. Към това добавил няколко имота – вили и магазин в гр. Цюенджоу. Освен това превел 15 милиона юана на две местни благотворителни организации за късмет.

Дъщерята на богаташа се омъжила за детската си любов на 28 декември, като е предвидено сватбата да продължи общо осем дена. Щастливецът е нейн приятел от детинството, представител на местната власт.

Милиардерите от гр. Дзиндзян напоследък се надпреварват кой ще даде по-голяма зестра на дъщеря си. Според хонконгски вестник да се ожениш за момиче от Дзиндзян, „е по-добре, отколкото да обереш банка“.

април 28, 2012

ТУАЛЕТЫ И УРНЫ В КУЛЬТУРАХ НАРОДОВ МИРА – КИТАЙ

в категория Бит, традиции и обичаи, Статии и сборници

И. А. Алимов

Великое, как известно, в малом. Часто, попадая в чужую страну, где вовсю говорят на чужом языке и ведут себя по-чужому, обращаешь внимание на мелочи, тем сильнее бросающиеся в глаза.

Ну вот, например, выходишь из международного аэропорта во Франкфурте-на-Майне, садишься в такси, едешь в город и на десятой минуте путешествия понимаешь: что-то не так. Все (и турок-водитель) говорят по-немецки, придорожные указатели художественно выполнены на том же языке, но к этому вы подготовились еще дома и понимаете, что дело, безусловно, не в том. Вас тревожит что-то такое непонятно-необъяснимое, вы начинаете беспокойно озираться и ощупывать себя руками: все ли на месте. И тут вас осеняет: машина идет ровно, как по маслу, вас не трясет на выбоинах и прочих кочках. А на спидометре — сто двадцать километров в час. То же самое можно наблюдать и в самолете, когда вы пересекаете государственную границу. Казалось бы, один и тот же воздух, только тут трясет, а там — нет.

Что же говорить о наших восточных соседях, разнящихся с нами буквально во всем, начиная от того, с какой стороны надо отгибать пальцы при счете и заканчивая тем, в какую очередь следует есть суп! (още…)

декември 14, 2011

В Китай: Не сваляйте банския, не давайте бакшиш и не подсмърчайте!

в категория Бит, традиции и обичаи

Как се поздравяват китайците? Традиционно поздравът се състои в лек поклон. В туристическите региони хората вече са свикнали със западното ръкостискане. Във всеки случай е важна йерархията. По-младите поздравяват по-възрастните, а по-нискостоящите в социално отношение поздравяват по-висшите.

Ръка се подава на жена, само ако тя сигнализира готовност за такъв вид поздрав. Важен реквизит при поздрава е визитната картичка. Тя се подава като подарък с двете ръце. При това се споменава името. Вежливостта изисква получателят първо да прочете визитката, преди да я прибере.

Може ли без горнище на банския?

В никакъв случай. В Китай нудизмът и къпането без горнище на банския костюм са забранени. Във всеки случай жените трябва да носят бански и особено да внимават да не се вижда никакво окосмяване по тялото. Окосмяването при жените минава за некрасиво. (още…)

ноември 20, 2007

„Ин хун“ или традицията на посмъртния брак в Китай

в категория Бит, традиции и обичаи

Традицията „ин хун“ повелява починалият неженен син да сключи брак с мъртво момиче, търговията на трупове процъфтява.

За много китайци починалите трябва да се почитат и нуждите им трябва да се задоволяват. Семействата горят фалшиви пари или хартиени модели на разкошни автомобили, ако починалият се нуждае от джобни пари или иска да се повози на воля в задгробния свят. За уникалния обичай разказва Джим Ярдли в „Ню Йорк Таймс“. (още…)

Сезонът на щурците

в категория Бит, традиции и обичаи

cri

Здравейте приятели. Аз съм водещият на предаването „300 секунди с Велин“. Вие слушате Радио Китай за Чужбина. Зад гърба ни остана така наречената „Златна седмица“. Тя започна на първи октомври, националния празник на Китай и завърши вчера. За късмет началото й бе точно в понеделник и така почивката обхвана точно една кръгла седмица – от понеделник до неделя. Стотици милиони китайци се отдадоха на туризъм, други решиха да се отдадат на любими те си занимания, които имат вековни традиции и днес ще стане въпрос за едно от тях – това са щурците. (още…)

януари 11, 2007

Критерии за подбор на брачен партньор

в категория Бит, традиции и обичаи

Бракът е една от най-важните крачки, които човек прави през живота си. И съвсем естествено преди предприемането й, всеки обрисува своего рода идеал на партньора, с когото би желал да се свърже. Естетическите представи и надежди на хората са толкова близки помежду си, че с течение на времето се е формирал “критерий за избор на жених или невяста”.
В основата е стремежът към прекрасното, чистото, възвишеното. В изследване, направено в гр. Гуанджоу през 1990 г., 50% от анкетираните са сметнали духовните, нравствените качества на бъдещия партньор за най-важни при избор. През 1994 г. 54,8% от запитаните пекинци отговорили, че основен критерий за подбор на партньор е неговото благородство. Възрастта на анкетираните се оказала важна, тъй като по-възрастните посочвали духовните ценности на бъдещ партньор над физическите дадености или материалните блага. Множество изследвания, направени от тогава насам подтвърждават един идеал на мнозинството за стремеж към духовно извисен партньор, като в големите градове материалното излиза на по-преден план. (още…)

януари 10, 2007

Традиционната сватба

в категория Бит, традиции и обичаи

Тази година, според Лунния календар, Нова година настъпва след датата за начало на пролетта „личун“, което определя годината като несполучлива за брак. (още…)

Creative Commons License
Публикациите, подписани от Яна Шишкова, ползват условията на Криейтив Комънс лиценз.
Всички останали принадлежат на техните автори!

krasota

Търсене:

Категории:

bodypaint

Навигация:

Учете китайски в 138-мо СОУ

Учи в Китай! Виж как.