Пекин е гастрономическият център на севера, а в последните петнадесет години – и на света.
Някога, под влияние на поредица от северни народи завоеватели, в двореца са яли деликатеси като мечи лапи, гърбици на камили и маймунски устни. С придобиването на усет към разкоша обаче, във времената на последната династия Цин (1644-1911), дворцовата кухня вече се приготвяла от над 2000 готвачи, а на императорската трапеза два пъти на ден се поднасяли по 99 ястия.
След Синхайската революция през 1911 г., когато пада Цинската династия, готвачите останали без работа, но само десет години по-късно най-предприемчивите от тях отворили ресторант „Фаншан“ за императорска кухня в един от най-красивите паркове на Пекин парка Бейхай. И днес там могат да бъдат опитани ястията, които са били поднасяни на трапезата на китайските владетели. Удоволствието струва сериозни пари, но си заслужава, особено ако сте с голяма компания. Във филмчето, което следва, може да видите част от ястията и един от най-новите ресторанти за императорска кухня:
Месото на котките и кучетата – стари деликатеси в Китай – може да бъде изключено от менюто на китайците въз основа на първия в страната закон срещу малтретиране на животните, предаде АФП, позовавайки се на местни медии.
В случай, че законопроектът бъде приет, хората, които хапват месото на едно от двете животни, може да се изправят пред глоби в размер до 5 000 юана (730 долара) и до 15 дни лишаване от свобода.
Според закона, „организациите“, замесени в консумацията на месото на двете животни, ще бъдат глобявани между 10 000 и 15 000 юана.
Законопроектът се намира в стадий на разработване от една година насам и не е ясно кога той ще стане закон. Възможно е това да стане през март, но понякога в Китай на даден законопроект са необходими години, за да бъде той одобрен.
Пролетта е преходен период от зимния студ към летните горещини (от Ин към Ян), сезон, в който температурите и времето се променят с часове. Влажно и дъждовно, ветровито и студено, топло и горещо се редуват и оказват влияние върху организма ни, като създават условия за появата на различни болести. Затова по време на ранна пролет е важно да се предпазваме да не се простудим, а в късна пролет – да се регулираме спрямо затоплянето и да прочистваме организма си от патогенната горещина.
Енергията в природата започва да се активизира, топлината се завръща и дните стават все по-дълги. От тъмните студени месеци на зимата започва да се увеличава янската енергия в природата. (още…)
В китайската наука за храненето смяната на годишните сезони представлява важен фактор, който е в пряка зависимост с нашето здраве.
Когато знаем как да адаптираме организма според промените в различните климатични условия (температура, влага и др.), според протичането на енергийните закономерности на сезоните и природните цикличнoсти, тогава ще можем да поддържаме едно сравнително добро
здравословно състояние.
Разбира се, храненето е само част от цялостния подход към здравето. Защото за да бъдем здрави, трябва да си набавяме енергия не само по външни начини като хранене и билки, но също и с вътрешно трениране и набиране на жизнената енергия (например чрез трениране на цигун).
Есенният сезон може да се раздели на 2 основни периода: (още…)
Основни подправки и ароматизатори в китайската кухня
Изкуството да се приготвя храна в Китай е на почит. Изкуство е да се опознаят и да се изполват подправките и ароматите когато приготвяш китайска храна
Соев сос и соева паста
От векове китайците ценят соевата паста заради вкусовите й качества и антитоксичното й действие. Начините за нейното приготвяне са описани още в “Класическа икономика на древните времена” и в труда на древния философ и историк Съ Мациен “Исторически записки”. Соевата паста се приготвя от ферментирали соеви зърна. Още през 7-ми век тази технология е пренесена в Япония и Корея. (още…)
В този ресторант собствениците „сервират под тезгяха“, пише репортер на германската информационна агенция ДПА. Пекинският ресторант „Гуолиджуан“ предлага като специалитет необичаен деликатес – животински пениси.
В Китай консумацията на мъжки полови органи от различни животни има дълга традиция.
„Това не е просто храна, а част от нашата култура“, каза сервитьорката Хъ Чунмей, която от четири години работи в този ресторант. Специалитетът на ресторанта са полови органи от магаре, ог елен или от змия, поляти обилно с лют сос, или сготвени на супа. (още…)
Да се нахраниш в Пекин е лесно и трудно. Навсякъде има ресторанти, закусвални, пелменници. Може да се опита храна от целия свят и от всички краища на Китай. Трудно е да избереш какво ти се хапва в момента.
Пекин е гастрономическият център на севера. Неговото влияние се разпростира и в околните провинции Хубей, Шанси и Хънан. Кухнята е смесица от влиянията на северните завоеватели, южните преселници и императорската кухня, за която винаги е било подбирано най-доброто и най-изтънченото. (още…)
中国国际广播电台
Като един вид традиционно ястие в страната, пелмените вече са част от китайската култура. Ако един чужденец не яде пелмени в Китай, като че ли, все едно не е бил в страната.
Дзяодзъ е ястие, приготвено от брашно с пълнеж. В миналото Дзяодзъ е било празнично блюдо, особено в навечерието на Нова година, е задължително да се яде Дзяодзъ. (още…)
Според Една Жена.
Китайски ресторант Император.
Не случайно го кръстих Истинският. Първият китайски ресторант в София, за който може да се каже:
чисто, красиво, приятно. (още…)
Публикациите, подписани от Яна Шишкова, ползват условията на
Криейтив Комънс лиценз.
Всички останали принадлежат на техните автори!